Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Roadster Chronograph White Ref. LJ-RD-006 |
![]() |
|
“Exotic” sub-dial counters |
![]() |
|
Screw-down pushers and crown for tighter water-resistant |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SW500 Swiss Automatic - Chronograph Movement |
| Dial | White dial with black color subdials |
| Luminous | Grade C3, Swiss Super-LumiNova on hands and indices |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Fixed Bezel in Stainless Steel with IP black finish |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel. Additional Black Cordura® strap |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 49mm lug to lug, 15.5mm thick |
Video is not available
A disciplined return to material honesty, compact proportions, and Teutonic tool watch principles.
Published by: Samuel Ng
An Intimate Gathering with Freckled Apple
Published by: Samuel Ng
A mechanical watch finds its true value not in being kept perfect, but in being worn, cared for, and allowed to move through life with you.
Published by: Samuel Ng