Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Brooklyn Black Ref. LJ-BR-001 |
![]() |
|
"Clous de Paris" dial |
![]() |
|
Retro fluted bezel design |
![]() |
|
SELLITA SW200-1 Swiss Automatic Movement |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SELLITA SW 200-1 Automatic Movement |
| Dial | Black texture finish |
| Luminous | Super-LumiNova |
| Calender | 6 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Dome Shaped Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 47mm lug to lug, 11.5mm thick |
Video is not available
Discover Ball Watch limited edition models, from Engineer Hydrocarbon to Roadmaster collections that suit your style.
Squale Matic S, a refined Squale dive watch with a slimmer design, reliable performance, and modern versatility for everyday wear.
From Avant-Garde to Semi Skeleton, find out which Orient Star Skeleton watch in Contemporary collection fits your style.