Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Rally Monte-Carlo Black Ref. LJ-RMC-001 |
![]() |
|
Horizontal pattern lines dial with exquisite cd patterned sub-dials |
![]() |
|
SELLITA SW500 Swiss Automatic Chronograph Movement |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SW500 Swiss Automatic - Chronograph Movement |
| Dial | Black dial with Silver color subdials |
| Luminous | Grade C3, Swiss Super-LumiNova on hands and indices |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Fixed Bezel in Stainless Steel |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 48mm lug to lug, 14.5mm thick |
Video is not available
Discover Ball Watch limited edition models, from Engineer Hydrocarbon to Roadmaster collections that suit your style.
Squale Matic S, a refined Squale dive watch with a slimmer design, reliable performance, and modern versatility for everyday wear.
From Avant-Garde to Semi Skeleton, find out which Orient Star Skeleton watch in Contemporary collection fits your style.