Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Rally Monte-Carlo Turquoise Ref. LJ-RMC-005 |
![]() |
| Horizontal pattern lines dial with exquisite cd patterned sub-dials |
![]() |
|
SELLITA SW500 Swiss Automatic Chronograph Movement |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SW500 Swiss Automatic - Chronograph Movement |
| Dial | Light Blue Dial |
| Luminous | Grade C3, Swiss Super-LumiNova on hands and indices |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Fixed Bezel in Stainless Steel |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 48mm lug to lug, 14.5mm thick |
Video is not available
A disciplined return to material honesty, compact proportions, and Teutonic tool watch principles.
Published by: Samuel Ng
An Intimate Gathering with Freckled Apple
Published by: Samuel Ng
A mechanical watch finds its true value not in being kept perfect, but in being worn, cared for, and allowed to move through life with you.
Published by: Samuel Ng