Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Hammerhead GMT Green Ref. LJ-HH-GMT-003 |
![]() |
|
Distinctive applied marker w/ sloped minute rehaut |
![]() |
|
Retro cushion case with impeccable finishing |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SELLITA SW330 Swiss Automatic Movement |
| Dial | Green Textured finish |
| Luminous | Super-LumiNova C3 |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Bidirectional Bezel with Black Ceramic Insert |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Dome Shaped Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 48mm lug to lug, 14mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.