Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Rally Monte-Carlo Green Ref. LJ-RMC-004 |
![]() |
| Horizontal pattern lines dial with exquisite cd patterned sub-dials |
![]() |
|
SELLITA SW500 Swiss Automatic Chronograph Movement |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SW500 Swiss Automatic - Chronograph Movement |
| Dial | Green dial with Silver color subdials |
| Luminous | Grade C3, Swiss Super-LumiNova on hands and indices |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Fixed Bezel in Stainless Steel |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 48mm lug to lug, 14.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.