Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Le Jour Roadster Chronograph Black Ref. LJ-RD-001 |
![]() |
|
“Exotic” sub-dial counters |
![]() |
|
Screw-down pushers and crown for tighter water-resistant |
![]() |
|
Swiss Super-Luminova that glows green in the dark |
| Maker | Le Jour |
| Movement | SW500 Swiss Automatic - Chronograph Movement |
| Dial | Black dial with black color subdials |
| Luminous | Grade C3, Swiss Super-LumiNova on hands and indices |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Fixed Bezel in Stainless Steel with IP black finish |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire Crystal with Anti reflective Treatment |
| Strap | 316L Stainless Steel. Additional Black Cordura® strap |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 49mm lug to lug, 15.5mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.