Nothing in cart
Nothing in cart
The "TRITON 30 ATM blue" impresses with its sporty exclusivity. The outstanding workmanship and the solid design of the stainless steel case guarantee high durability. Technical details such as the large screw-down crown and the solid stainless steel rotating bezel underline the professional character of the "TRITON 30 ATM blue". In the world of dive watches, only a few may be found with a comparably good price-performance ratio.
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | Swiss ETA 2824-2/SW 200, élaboré Automatic Movement. Elaboré grade |
| Dial | Blue with Arabic numbers and markers |
| Luminous | Superluminova Bgw9. Arabic numbers, markers, hour and minute hands |
| Case | Stainless Steel |
| Bezel | Blue DLC. Uni-directional. 120 clicks. |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown |
| Lug width | 24mm |
| Crystal material | Sapphire glass flat, with double anti-reflecting coatings on the interior side |
| Strap | Black leather strap |
| Water resistance | 300m |
| Dimensions | 45mm in diameter, 15mm thick. 144grams |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.