Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Steinhart Ocean 39 GMT Concorde - Leather - Gnomon Exclusive |
![]() |
| Full gold case |
![]() |
| SuperLuminova glows in the dark |
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | SW330-2, élaboré |
| Dial | Chocolate brown with hour markers |
| Luminous | Super Luminova |
| Case | Stainless steel 316 L with yellow gold coated satin and polished |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire glass flat, with double anti-reflecting coatings on the interior side |
| Strap | Strap Stainless steel 20 x 16 mm, 5 links, screwed, gold colour pvd-coated |
| Water resistance | 300m |
| Dimensions | 39mm in diameter, 47mm lug to lug, 12mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.