Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Steinhart Yachtimer - Gnomon Exclusive |
![]() |
|
Swiss made |
![]() |
|
Distinctive arch-shaped scale for yachting |
![]() |
|
Whole new 100m slim case with curved lugs at 14mm |
![]() |
|
ETA Valjoux 7753 automatic chronograph |
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | ETA Valjoux 7753 automatic chronograph |
| Dial | White |
| Luminous | Super Luminova |
| Case | 316L stainless steel |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown and pushers |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Domed sapphire crystal |
| Strap | 316L stainless steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 14mm thick, lug to lug 49mm |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.