Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Steinhart Architect Black |
![]() |
|
Inspired by a phenom Swiss watch artisan, Gerald Genta |
![]() |
|
SuperLuminova BGW9 |
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | SW300-1 Elaboré Premium |
| Dial | Black |
| Luminous | Superluminova BGW9 |
| Case | Stainless 316 L steel satined and polished |
| Bezel | Stainless steel 316 L |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown |
| Lug width | 14mm |
| Crystal material | Sapphire glass medium domed, with double anti-reflecting coatings on the interior side |
| Strap | Strap stainless steel 23x18 mm screwed |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 39mm in diameter, mm lug to lug, 11.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.