Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Steinhart Ocean 39 GMT Black/Red Ceramic 2 |
![]() |
| Two-tone Ceramic Bezel |
![]() |
| BWG9 SuperLuminova |
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | SW330-2, Elaboré |
| Dial | Black with hour markers |
| Luminous | Super Luminova BGW9 |
| Case | Stainless steel 316 L |
| Bezel | Ceramic bezel |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire glass flat, with double anti-reflecting coatings on the interior side with date magnifier |
| Strap | Strap Strap Stainless steel 20 x 16 mm 5 links, screwed |
| Water resistance | 300m |
| Dimensions | 39mm in diameter, 47mm lug to lug, 13mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.