Nothing in cart
Nothing in cart
Though related by name to the Ocean One," the Ocean Two Premium black " is a completely new dive watch that has been developed by STEINHART over the course of several years. The distinctive and handy 120-click bezel, whose design features are also found in the crown, stand out in particular with" the new Ocean Two Premium black ". However, the noble appearance of the "Ocean Two Premium black " should not fool anyone into doubting its professional character. Because with 300 meters water resistance, screw-in crown, domed sapphire crystal with double anti-reflective coating as well as a precise and robust Swiss automatic movement ( ETA 2892-A2/SW300-2 Elaboré Premium ) this dive watch is ready to face pretty much any task
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | Swiss Made ETA 2892/SW300 élaboré premium |
| Dial | Black with applied indices |
| Luminous | Hour Markers, hour and minute hands. SuperLuminova BGW9 |
| Case | Satin brushed and polished 316L stainless steel |
| Bezel | Stainless steel, Bezel Insert Sapphire. |
| Crown type | Screwdown Steinhart signed crown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Domed sapphire crystal with double anti-reflective coating on the inside |
| Strap | Solid link stainless steel bracelet with fliplock |
| Water resistance | 300m |
| Dimensions | 43mm in diameter, 51mm lug to lug, 13mm thick |
Video is not available
An Intimate Gathering with Freckled Apple
Published by: Samuel Ng
A mechanical watch finds its true value not in being kept perfect, but in being worn, cared for, and allowed to move through life with you.
Published by: Samuel Ng
A personal take on a historic diver that genuinely surprised me.
Published by: Zhi Ying