Nothing in cart
Nothing in cart
The pilot watch Nav. B 44 date red made by STEINHART was designed based on historical models. The beautiful brushed stainless steel case with the large crown makes every watch lover’s heart beat faster.
The domed sapphire glass with double anti-reflecting coatings on the interior side and the dial with historical hands put the pilot watch Nav.B 44 date red in the limelight.
It will be hard to find a comparable watch in this price category with such an excellent price/performance ratio.
A must-have for every pilot watch enthusiast!
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | SW 200-1, élaboré |
| Dial | Red |
| Luminous | Superluminova |
| Case | Stainless steel 316 L satined |
| Bezel | Fixed bezel |
| Crown type | Screwdown crown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire glass domed, with double anti-reflecting coatings on the interior side |
| Strap | Lamb leather strap black with double studs and grey stitches 22mmx18mm |
| Water resistance | 50m |
| Dimensions | 44mm in diameter, 52mm lug to lug, 12mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.