Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Steinhart Marine Moon Phase Silver |
![]() |
| Royal blue starry sky of the moon phase display |
![]() |
| Swiss made SW280-1 automatic movement |
| Maker | Steinhart Germany - Swiss Made |
| Movement | SW280-1 |
| Dial | Silver |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | Stainless steel 316 L satined |
| Bezel | Stainless Steel polished |
| Crown type | Screwdown crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire glass domed, with double anti-reflecting coatings on the interior side |
| Strap | Vintage beige leather strap |
| Water resistance | 50m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 49.5mm lug to lug, 12.1mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.