Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Seiko Prospex 200M Automatic Diver Scuba GMT Black Ref. SBEJ011 |
![]() |
| Seiko Calibre 6R54 With 72 Hours Power Reserve |
![]() |
| Stainless steel, diamond shield case |
![]() |
| Seiko's LumiBrite at its best |
| Maker | Seiko Japan |
| Movement | Caliber 6R54 |
| Accuracy range | +25/-15 sec per day |
| Dial | Black with applied luminous indexes |
| Luminous | Lumibrite |
| Calender | 4 O'clock |
| Case | Stainless steel |
| Crown type | Screwdown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal with anti-reflective coating on inner surface |
| Strap | Stainless steel |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 48.6mm lug to lug, 12.9mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.