Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic Black - Rubber Ref. AL-650B4AE6 |
![]() |
| Brushed and polished stainless steel 3-part case |
![]() |
| Green luminous glows in the dark |
| Maker | Alpina Geneve - Swiss Made |
| Movement | AL-650 caliber, automatic |
| Dial | Black dial with triangle pattern |
| Luminous | Superluminova |
| Case | Brushed and polished stainless steel 3-part case |
| Crown type | Screw-in crowns |
| Lug width | 18mm |
| Crystal material | Scratch-resistant convex sapphire crystal |
| Strap | Black rubber strap |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 41mm in diameter, 51mm lug to lug, 12mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.