Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Alpina Alpiner Extreme Automatic Black - Rubber Ref. AL-525B4AE6 |
![]() |
| Brushed and polished stainless steel 3-part case |
![]() |
| Green luminous glows in the dark |
| Maker | Alpina Geneve - Swiss Made |
| Movement | AL-525 caliber, automatic |
| Dial | Black dial with triangle pattern |
| Luminous | Superluminova |
| Case | Brushed and polished stainless steel 3-part case |
| Crown type | Screw-in crowns |
| Lug width | 18mm |
| Crystal material | Scratch-resistant convex sapphire crystal |
| Strap | Black rubber strap |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 41mm in diameter, 51mm lug to lug, 11.5mm thick |
Video is not available
Discover Ball Watch limited edition models, from Engineer Hydrocarbon to Roadmaster collections that suit your style.
Squale Matic S, a refined Squale dive watch with a slimmer design, reliable performance, and modern versatility for everyday wear.
From Avant-Garde to Semi Skeleton, find out which Orient Star Skeleton watch in Contemporary collection fits your style.