Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Alpina Alpiner 4 Glacier Blue 40mm Ref. AL-525NS4AQ6B
|
![]() |
|
Blue Dial With Sunray Finishing And Horizontal Line Pattern
|
![]() |
|
Superluminova Glows In The Dark
|
| Maker | Alpina Geneve - Swiss Made |
| Movement | AL-525 caliber, automatic |
| Dial | Blue dial with sunray finishing and horizontal line pattern |
| Luminous | Superluminova |
| Calender | 3 O'clock |
| Case | Brushed and polished stainless steel 2-part case |
| Bezel | Stainless-steel 360° bidirectional turning bezel with black markers |
| Crown type | Screw-in crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Anti-reflective convex sapphire crystal |
| Strap | Brushed and polished stainless steel 3-link bracelet |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 46.5mm lug to lug, 12.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.