Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| The Hamilton Model 23 used predominantly by the USAF during WWII |
![]() |
|
Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Ref. H76719530 |
![]() |
| Patina on the bronze case amplify the beautiful |
![]() |
| Swiss old radium Superluminova |
| Maker | Hamilton |
| Movement | ETA 6498-1 |
| Dial | Black |
| Luminous | SuperLuminova |
| Case | Bronze and Titanium |
| Crown type | Push-in crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Brown calf leather strap |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 43mm in diameter, 51.5mm lug to lug, 13.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.