Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| Ball Fireman Victory Silver Ref. NM2098C-S3J-SL |
![]() |
| Anti-reflective sapphire crystal |
![]() |
| 14 micro gas tubes on hour and minute hands and dial for night reading capability |
The attention to details continues through to the 20mm stainless steel bracelet. Each link is made out of 2 parts. A "U" part which is satin brushed and a high polished insert. The links are also fitted together by means of screw pins. The double fold clasp is also finished with a "RR" closure.
With the Fireman Victory variation, Ball has created a watch that is individually unique, and destined to be a classic. Thin enough to fit under the sleeves for formal occasions and smart looking when you fold up the sleeves for the weekend.
| Maker | Ball Watch Company |
| Movement | Automatic caliber BALL RR1103 |
| Dial | Silver |
| Luminous | 14 micro gas tubes on hour and minute hands and dial for night reading capability |
| Case | Stainless steel |
| Crown type | Screwed-in crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Anti-reflective sapphire crystal |
| Strap | Stainless steel bracelet with folding buckle |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 48mm lug to lug, 11.6mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.