Nothing in cart
Nothing in cart
Since it first introduction on the market, the Ball Engineer Master II Aviator has been one of Ball's signature watches. It has a vintage feel and traditional pilot look which is timeless. This offers a very good amount of legibility.
The Aviator is powered by the Ball RR1102 automatic movement. The Aviator is ISO1413 certified to withstand up to 5,000g of shock resistance. The 46mm stainless steel case is satin brushed throughout. While it might look ordinary, the case of the Ball Aviator is anti-magnetic to 4,800A/m and water resistant to 100m/330ft.
The main feature of the Ball Aviator is the luminous. Ball watches are all their use of tritium gas tubes. The Engineer Master II Aviator takes it to another level. This model offers something special. Tritium gas tubes are normally round and thin. Here however, the tubes used for the hour markers are wide and flatter, Ball calls it double-sized micro gas tubes. In reality they are like 3 or 4 times the size of standard tritum tubes. This looks fantastic and results in some extreme legibility. The glow of the big fat tritium tubes is insanely impressive in the dark! Lume junkies should check this out!
| Maker | Ball Watch Company |
| Movement | Automatic caliber BALL RR1102 |
| Dial | Black |
| Luminous | 15 micro gas tubes on hour, minute and second hands and dial for night reading capability |
| Calender | Day/Date 3 O'clock |
| Case | Stainless steel |
| Crown type | Screwed-in crown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Anti-reflective sapphire crystal |
| Strap | Brown calf leather strap with stainless steel standard buckle |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 46mm in diameter, 53.5mm lug to lug, 13.3mm thick |
Video is not available
Discover Ball Watch limited edition models, from Engineer Hydrocarbon to Roadmaster collections that suit your style.
Squale Matic S, a refined Squale dive watch with a slimmer design, reliable performance, and modern versatility for everyday wear.
From Avant-Garde to Semi Skeleton, find out which Orient Star Skeleton watch in Contemporary collection fits your style.