Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
U-Boat Darkmoon 44mm IPB Ref. 8464/B |
![]() |
|
“Destro” screw-down crown |
![]() |
| Battery hatch at the back for easy replacement |
| Maker | U-Boat |
| Movement | The Swiss precision of the Ronda 712.3 quartz movement, lubricated with oil bath. |
| Dial | Black painted metal, hands and indexes in white colour |
| Case | Stainless steel AISI 316L with subsequent IPB treatment |
| Bezel | Screw-down crown |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Domed sapphire |
| Strap | Ultra-resistant black vulcanised rubber, personalised with the logo of the Maison in relief |
| Water resistance | 50m |
| Dimensions | 44mm in diameter. 51mm lug to lug. 13mm thick. |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.