Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
| The Hamilton Model 23 used predominantly by the USAF during WWII |
![]() |
|
Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Ref. H76719530 |
![]() |
| Patina on the bronze case amplify the beautiful |
![]() |
| Swiss old radium Superluminova |
| Maker | Hamilton |
| Movement | ETA 6498-1 |
| Dial | Black |
| Luminous | SuperLuminova |
| Case | Bronze and Titanium |
| Crown type | Push-in crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Brown calf leather strap |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 43mm in diameter, 51.5mm lug to lug, 13.5mm thick |
Video is not available
A disciplined return to material honesty, compact proportions, and Teutonic tool watch principles.
Published by: Samuel Ng
An Intimate Gathering with Freckled Apple
Published by: Samuel Ng
A mechanical watch finds its true value not in being kept perfect, but in being worn, cared for, and allowed to move through life with you.
Published by: Samuel Ng