Nothing in cart
Nothing in cart
| Maker | Yema |
| Movement | Micro-Rotor Caliber Manufacture Morteau 20 |
| Dial | Blue dial with a grained texture |
| Luminous | SuperLuminova Grade X1 |
| Case | Black DLC Grade 5 Titanium with microblasted finish |
| Bezel | Bi-directional internal rotating dive bezel |
| Crown type | Upper screw-down crown finished in blue Cerakote® ceramic coating Lower screw-down crown in black DLC with microblasted finish |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | 2.20 mm double domed sapphire crystal |
| Strap | 2 premium FKM rubber straps (black and red burgundy) Grade 5 titanium deployant clasp with a black DLC microblasted finish |
| Water resistance | 200m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 44.5mm lugs to lugs, 11mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.