Nothing in cart
Nothing in cart
In close collaboration with “Dune: Part Two” prop master, Hamilton designed and created the custom “Desert Watch” to fulfill filmmaker Denis Villeneuve’s vision for the film. The Ventura Edge Dune limited edition is inspired by the wrist device and bears a mat black PVD-coated angular case. Its digital display glows up in blue, a reference to the unmistakable blue eyes of the Fremen people, while the dial imitates the relief elements we can see on the prop in the film. This limited edition piece comes with a commemorative packaging inspired by the film that fans of the films and books, as well as collectors, won’t want to miss!
| Maker | Hamilton |
| Movement | Quartz |
| Dial | Black |
| Luminous | SuperLuminova |
| Case | Stainless steel with PVD black coating |
| Crown type | Push-in crown |
| Lug width | 23.5mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Black rubber strap |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 51.05mm x 47.15mm, 13.8mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.