Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Mido Multifort TV Big Date Green Ref. M049.526.11.091.00 |
![]() |
| Big Date Aperture |
![]() |
| BGW9 SuperLuminova glows in the dark |
| Maker | MIDO |
| Movement | Mido Automatic ETA, Caliber 80 |
| Dial | Green |
| Luminous | SuperLuminova |
| Case | Stainless Steel |
| Crown type | Screwdown crown at 3 O'clock |
| Lug width | 22mm |
| Crystal material | Sapphire crystal with double sided anti-reflection treatment |
| Strap | Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 46.5mm lug to lug, 11.5mm thick |
Video is not available
Explore Glycine watch history and discover recommended Swiss watch models from the Airman, Airpilot, Sea Kraken, and Combat collections.
Explore the origins of the Glycine Combat collection and discover some of the best Glycine field watch models with military-inspired Swiss craftsmanship.
Explore Ball Watch price ranges, key features, and recommended models.