Nothing in cart
Nothing in cart
| Maker | Hamilton |
| Movement | H-30 |
| Dial | Blue |
| Luminous | SuperLuminova |
| Case | Titanium |
| Crown type | Push-in crown |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Textile strap with additional leather strap |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 42mm in diameter, mm lug to lug, 12.1mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.