Nothing in cart
Nothing in cart
| Maker | Oris |
| Movement | Oris 400 |
| Dial | Pink |
| Luminous | Indices and hands Superluminova BG W9 |
| Calender | 6 O'clock |
| Case | Multi-piece titanium case |
| Crown type | Screwdown crown at 3 O'clock. Oris signed. |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire, domed on both sides, anti-reflective coating inside |
| Strap | Multi-piece Titanium metal bracelet, folding clasp |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 39mm in diameter, 47.5mm lugs to lugs, 11.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.