Nothing in cart
Nothing in cart
| Maker | Dievas Uhren Technik |
| Movement | Sellita SW500 chronograph automatic |
| Dial | Blue |
| Luminous | C3 SuperLuminova |
| Case | High grade 316L stainless steel w/ Matte bead-blasting |
| Bezel | High grade 316L stainless steel w/ Matte bead-blasting |
| Crown type | Screw-down crown at 3 o’clock w/ chronograph pushers |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Handmade leather strap w/ TPU rubber strap |
| Water resistance | 50m |
| Dimensions | 40mm in diameter, 47mm lug to lug, 14.3mm thick |
Video is not available
A disciplined return to material honesty, compact proportions, and Teutonic tool watch principles.
Published by: Samuel Ng
A disciplined return to material honesty, compact proportions, and Teutonic tool watch principles.
Published by: Samuel Ng
An Intimate Gathering with Freckled Apple
Published by: Samuel Ng