Nothing in cart
Nothing in cart
Celebrate the 250th anniversary of the Declaration of Independence with a Pilot’s Navigator that’s rooted in history, but built for the skies. Limited to just 250 pieces, this special-edition watch takes inspiration from the iconic American flag and the “Star Spangled Banner” anthem.
- Anthracite Ion-Plated Case & Movement
Inspired by “the twilight’s last gleaming”
- Red Tritium Tube at the 12
In recognition of “the rockets’ red glare”
- 1776 Dial Appliqué
The year of origin encircled by stars, a reference to the first symbol of a nation
Built With Purpose. Finished With Meaning.
- The First-Ever Marathon Display Caseback
A pivotal milestone in history calls for a Marathon first
- Caseback Engravings
Featuring the “Stars and Stripes” alongside “In God We Trust”
- Star-Engraved Crown
An iconic symbol, subtly captured
- Bison Leather Strap
A nod to the national mammal
| Maker | Marathon |
| Movement | Anthracite Sellita SW200-1 with Incabloc Shock Absorber |
| Dial | Black |
| Luminous | Tritium gas tubes |
| Case | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Bi-Directional |
| Crown type | Screw-Down |
| Lug width | 20mm |
| Crystal material | Sapphire crystal |
| Strap | Leather |
| Water resistance | 100m |
| Dimensions | 41mm in diameter, 48mm lugs to lugs, 11.5mm thick |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.