Nothing in cart
Nothing in cart
![]() |
|
Ball Engineer Master II Diver Chronometer Reefs - Ltd Ed 143pcs Ref. DM2280A-S4C-BE |
![]() |
| Calibre automatique BALL RR1101-C, certifié Chronomètre COSC |
![]() |
| Lunette intérieure rotative bidirectionnelle en saphir avec microtubes de gaz pour une lecture nocturne |
![]() |
| 36 microtubes de gaz sur les aiguilles des heures, des minutes et des secondes, le cadran et la lunette intérieure pour une lecture nocturne |
| Maker | Ball Watch Co. |
| Movement | Automatic caliber BALL RR1101 |
| Dial | Black |
| Luminous | 48 micro gas tubes on hour, minute and second hands, dial and inner bezel for night reading capability |
| Case | Stainless steel, Mu-metal shield |
| Bezel | Bi-directional rotating sapphire inner bezel with micro gas tubes for night reading capability |
| Crown type | Screwed-in crown |
| Lug width | 21mm |
| Crystal material | Anti-reflective sapphire crystal |
| Strap | Stainless steel bracelet with folding buckle |
| Water resistance | 300m |
| Dimensions | 42mm in diameter, 50mm lug to lug, 13.5mm thick. |
Video is not available
A closer look at how subtle refinements reshape a well known diver.
Published by: Samuel Ng
Discover the Marathon watch price range across diver, pilot, and general purpose watches, plus recommended Marathon models worth considering.
Discover what makes the Marathon military watch ideal for tactical use, plus recommended Marathon watches for land, air, and sea operations.